Filmy

Galéria Trailer

Osemdesiat listov

O filme

Réžia: Václav Kadrnka
Scenár: Jiří Soukup, Václav Kadrnka
Kamera: Braňo Pažitka
Scén a kostýmy: Zdeněk Eliáš
Strih: Pavel Kolaja
Zvuk: Jan Čeněk
Producent: Václav Kadrnka
Hrajú: Zuzana Lapčíková, Martin Pavluš

Žáner: Hraný, Dráma
Dĺžka: 75 minút
Formát: 35mm
Nakrútené na: 16mm
Premietací formát: 1:1,85
Zvuk: Dolby Digital
Česká republika, 2011. 
Svetová premiéra: MFF Berlinale-Forum, 2011.

www.vaclavkadrnka.com

Synopsa

Film Osemdesiat listov vznikal na autobiografickom základe. Zdrojom je pamäť syna – režiséra a dochovaná korešpondencia medzi rodičmi. Odohráva sa v Československu v roku 1987. Otec emigroval do Anglicka a matka sa so štrnásťročným synom za ním pokúša vysťahovať. Muž, žena, dieťa – aj na diaľku sú stále spolu, aj keď násilné rozdelenie rodiny je nenormálny stav. Subjektom filmového vyjadrenia je chlapec, zaostrený pohľad bez nánosu skúsenosti, a zároveň iniciácia v priebehu jediného dňa – filmu. 

Je to deň, v ktorom chlapec nahliadne do dospelosti a musí prekonať strach. Jeho mama sa pohybuje v sprísnenom dennom režime, v rozplánovaní dňa hodinu po hodine. Taká je jej bojová situácia. Práve je na ceste, syn ju na tej ceste dobehne, ale ona musí samostatne konať, aby spoločne dosiahli úplnosť.

Životopis režiséra

Václav Kadrnka - narodil sa 10. septembra 1973 v Zlíne vo vtedajšom Československu.V roku 1988 sa vysťahoval spolu so svojou matkou do Veľkej Británie za svojím otcom, ktorý emigroval rok predtým kvôly komunistickému režimu. Do Československa se vrátil v roku 1992. Pracoval ako asistent réžie u Vojtecha Jasného. Od roku 1999 do roku 2008 študoval réžiu hraného filmu na Filmovej a televiznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU) v Prahe. 

 Jeho študentské filmy boli prezentované na mnohých mezinárodných filmových festivaloch (Mar del Plata, Mnichov, New York, Karlovy Vary, Berlín, atd.) a získal ocenenia doma i v zahraničí. Od roku 2008 pracuje na volnej nohe ako režisér, scenárista a producent. Osemdesiat listov je jeho celovečerným debutom.

Ocenenia a recenzie

Osmdesát dopisů / Estetická krása plahočení
Cinepur, Zdeněk Holý, 2011

Osmdesát dopisů aneb minimalismus po česku

Literární noviny, Kamila Boháčková, 2011

Bez grantu smerom na Berlinale!

Kinečko, Eva pavlovičová, 2011