Films

Gallery

Velvet terrorists

About the film

Written and Directed by: Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes
Director of Photography: Martin Kollár
Editor: Marek Šulík, Zuzana Cséplő
Sound: Tobiáš Potočný, Peter Lenděl
Music: Marián Čurko
Producers: Juraj Baláž, Albert Malinovský, Slavomír Královič, Tereza Horská, Silvie Holovská
Cast: Stanislav Kratochvíl, František Bednár, Vladimír Hučín, Amanda Nagyová,
Marcela Bednárová, Iva Škrbelová

Slovakia, Czech Republic,Croatia, 87 min. / DCP, blu-ray, DVD /language: SK / subtitles: ENG

World premiere: IFF Karlovy Vary 2013

World sales: Deckert distribution

©

Peter Kerekes s.r.o.

Czech Television

Radio and Television of Slovakia

Sentimentalfilm

Partizanfilm

Hypermarket Film

Nukleus film

2013

With the financial support of   

Synopsis

Three romantic heroes, who had a go at armed resistance against the communistic power in Czechoslovakia. All of
them were sentenced according to the paragraph 93 - terror, neither of them, however, had killed nor injured anybody.
A night before May 1st, Stano had wanted to blow up a tribune, on which communistic fat cats were to sit. But he´d got
drunk and the policemen found him staggering around the tribune with a bag full of explosives. He spent 5 years
in prison.

Fero had wanted to assassinate president Gustáv Husák. But he didn’t manage to contact the CIA (they didn’t take
his calls seriously). The police discovered his weapon and explosives hideaway and he was sentenced for 14 years.
Vladimír used to blow up bulletin boards of the Communistic Party. 53 altogether. He spent more than 4 years in prison.
But even terrorists have their private lives, their loves, their families.
And that is what this film is about.

CVs of the crew

Pavol Pekarčík (Director and Producer)

Born in Spišská Sobota, lives in Košice. Graduated in documentary filmmaking at the Film and Television Faculty at the Academy of Performing Arts in Bratislava. Together with Ivan Ostrochovský, he shot films Lesser Evil (2004), Wind (2004), Karakorum (2005), Uli Blaho (2008) and Velvet Terrorists (2013). He is also editor and cinematographer on Ivan Ostrochovský’s film Ilja (2010), assistant director on Martin Šulík’s Gypsy (2011), co-producer, line producer and assistant director on Iveta Grófová’s Made in Ash (2012).

Ivan Ostrochovský Director and Producer)

Born in Žilina, lives in Bratislava. Graduated in documentary film-making at the Film and Television Faculty at the Academy of Performing Arts in Bratislava. Directed films Pietro Pascalo (2000), A Screenplay to a Documentary Film (2001), Ilja (2010) and Velvet Terrorists (2013). Together with Pavol Pekarčík directed films Lesser Evil (2004), Wind (2004), Karakorum (2005) and Uli Blaho (2008). He is also co-producer of Erika Hníková’s Matchmaking Mayor (2010), Bells of Happiness (2012) by Marek Šulík and Jana Bučka and Pavel Štingl’s Eugenic Minds (2013) and producer of the Celluloid Country (2012) TV series by Martin Šulík and Ivan Ostrochovský and Iveta Grófová’s Made in Ash (2012).

Peter Kerekes (Director and Producer)

Born in Košice, lives in Vištuk. Graduated in film directing at the Film and Television Faculty at the Academy of Performing Arts in Bratislava. Directed Morytats and Legends of Ladomira (1998), 66 Seasons (2003), Across the Border: Five Views from Neighbours - segment Helpers (2004), Cooking History (2009) and Velvet Terrorists (2013) together with Pavol Pekarčík and Ivan Ostrochovský. He is also producer of 66 Seasons (2003), Cooking History (2009) and Velvet Terrorists (2013) .

Martin Kollár (kamera)

Nrodil sa v Žiline. Absolvoval katedru Kameramanskej tvorby a fotografie na FTF VŠMU v Bratislave. Ako fotograf vystavuje po celom svete: v Maison Europeen de la Photography v Paríži, Recontres des Arles vo Francúzsku, MOCA v Šanghaji, Guadongskom múzeum umenia v Číne a na mnohých ďalšich miestach v Thessalonikách, Aténach, Prahe, Krakowe, či v Bratislave. Ako kameraman spolupracoval s Petrom Kerekesom na dokumentárnych filmoch O troch dňoch v Jasovskom kláštore (1995), Ladomírske morytály a legendy (1998), 66 sezón (2003), Ako sa varili dejiny (2009) a s Petrom Kerekesom, Ivanom Ostrochovským a Pavlom Pekarčíkom na filme Zamatoví teroristi (2013).

Marek Šulík (strih) 

Narodil sa v Žiline. Absolvoval katedru Dokumentárnej réžie na FTF VŠMU v Bratislave. Pracuje ako filmový a televízny strihač a režisér dokumentárnych filmov. Ako strihač pracoval napríklad na filmoch Petra Kerekesa (66 sezón, Ako sa varia dejiny a Zamatoví teroristi), Miša Suchého (Home movie, Pictograph), Róberta Švédu (Démoni), Filipa Remundu (Setkání s filmem) Jara Vojteka (Z kola von) a ďalších. Ako režisér pracoval napríklad na dokumentoch Nechcené deti, Diana, alebo cesta do šoubiznisu, Sedem magických rokov, Cesta Magdalény Robinsonovej, Cigarety a pesničky, Konzervy času a Zvonky Šťastia.

Zuzana Cséplő
 (strih)

Narodila sa v Bratislave. Po skončení Slovenskej technickej univerzity v Bratislave študovala strih na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Ako strihačka spolupracovala s viacerými významnými slovenskými filmármi na projektoch rôznych druhov a žánrov, na dokumentoch Posledná maringotka (réžia: Peter Beňovský, 2008), Hranica (réžia: Jaroslav Vojtek, 2009), Ilja (réžia: Ivan Ostrochovský, 2010), ako aj na hraných filmoch Smutný valčík (réžia: Jaroslav Rihák, 1996), Ďalšie dejstvo - Következő felvonás (réžia: Mátyás Prikler, 2006), Cinka Panna (réžia: Dušan Rapoš, 2009) a Ďakujem, dobre (réžia: Mátyás Prikler, 2009).

Tobiáš Potočný (zvuk)

Narodil sa v Bratislave. Absolvoval katedru Zvukovej skladby na FTF VŠMU v Bratislave. Ako zvukár spolupracoval na animovaných filmoch O ponožkách a láske (réžia: Miša Čopíková, 2008), Kto je tam? (réžia: Vanda Raýmanová, 2010), Twins (réžia: Peter Budinský, 2011) a Sneh (réžia: Ivana Šebestová, 2013). Spolupracuje s viacerými významnými režisérmi, ako je napríklad Iveta Grófová (Až do mesta Aš, 2012) a s dokumentaristami na filmoch Meine Wehrmacht (réžia: Maroš Berák, 2009), Nový život (réžia: Adam Oľha,2012), Homo Ciris (réžia: Jana Mináriková, 2013) a Zamatoví teroristi (réžia: Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský a Peter Kerekes, 2013).

 

Awards and presskit for download

download presskit

 

Awards:

 Federation of Film Critics of Europe and the Mediterranean (FEDEORA) a IFF Karlovy Vary 2013.

 

Reviews:

Velvet Terrorists: Playful and insightful

Vladan Petkovic - Cineuropa