Films

Gallery

Family film

About film

Director: Olmo Omerzu

Producer: Jiří Konečný 

Production company: endorfilm            

Co-producers: Eike Goreczka, Christoph Kukula – 42film (Germany), Česká televize (Czech Republic),  Boštjan Ikovic – Arsmedia (Slovenia), Nadia Turincev, Julie Gayet – Rouge Interna4onal (France), Ivan Ostrochovský – Punkchart films (Slovakia)         

Cast: Karel Roden, Vanda Hybnerová, Daniel Kadlec, Jenovéfa Boková, Eliška Křenková, Martin Pechlát          

Story: Olmo Omerzu    

Director of photography: Lukáš Milota  
   
   

Synopsis and directors´ CV

 

Husband and wife set sail on the ocean, leaving their two children at home to explore the freedom without parental supervision. But their boat capsizes in a storm and the father's beloved dog is lost. The timing of the parents' return corresponds to a tragedy at home. Their son lies in the hospital badly in need of a kidney transplant. As the crisis climaxes, we leave the family for a desert island where the dog, having survived the boat wreck, struggles for survival - and not only his own.

 

Olmo Omerzu (Ljubljana, 1984) 

studied at the FAMU in Prague, where he directed several short films and a 40-minute feature film, The Second Act (2008), screened and awarded prizes at several European festivals. In 2011, Omerzu graduated from the FAMU with his first fiction feature A Night Too Young. Following its successful premiere in the Forum section of the 2012 Berlinale, the film was invited to numerous international festivals, winning several awards.

O režisérovi

Olmo Omerzu Olmo Omerzu (1984) sa narodil v hlavnom meste Slovinska, v Lublani. Už v trinástich rokoch nakrútil svoj prvý krátkometrážny film Almir (1998), ktorý vznikol v produkcii RTV Slovenija. Vo vlastnej produkcii režíroval krátky film Nic (2003). V rokoch 2001 – 2003 pôsobil ako člen vydavateľskej rady komiksového časopisu Stripburger. Spolu s týmto magazínom spolupracoval ako autor na viacerých európskych výstavách.

V roku 2004 vydal v rámci projektu Miniburger knihu komiksov s názvom Shadows (Tiene). Následne sa rozhodol ísť študovať do Českej republiky, z detstva a domova poznal a miloval krátke filmy Jana Švankmajera a v slovinskom kine Kinoteka videl filmy českej novej vlny 60. rokov, okrem iných aj retrospektívu Věry Chytilovej. Absolvoval pražskú FAMU (2004-2011) a debutoval drámou Příliš mladá noc (2012), ktorá mala premiéru v sekcii Forum na Berlinale.