Filmy

Galéria Sprisahanie sedej rasy - trailer Zákon Helena - trailer Hotel Úsvit - trailer

Dokumenty pre radosť

O projekte

Dokumenty pre radosť sú novým projektom distribučnej spoločnosti Filmtopia, ktorý prináša kreatívne filmové dokumenty zo Slovenska a susedných Čiech s ambíciou reflektovať súčasnú spoločnosť. Veríme, že urobia radosť všetkým divákom, ktorí ju majú z aktívneho spoločenského života a kritického myslenia viac, než zo zatvárania očí pred realitou.

Tento pozitívny názov zároveň sľubuje, že projekt ponúka filmy s pozitívnym nábojom a netradičným autorským pohľadom, ktoré pozornému divákovi odovzdajú radostné posolstvo - že snažiť sa zlepšiť svet okolo nás k lepšiemu stojí zato!

O filmoch

Sprisahanie šedej rasy

 SR, ČR 2017 / 72min

 Réžia: Maroš Berák / Hudba: Ján Boleslav Kladivo/ Kamera: Maroš Berák a Zuza Piussi/ producenti: Ultrafilm (SK) a D1film (CZ)/ prístupnosť: od 12 rokov

 Tatry, Trnava, Turiec či Mochovce. Všade žijú ľudia, ktorí zažili niečo mimoriadne, čo si nedokážu vysvetliť. Mnohí mlčia. Mnohí sa však rozhodli hovoriť. Rastúci  výskyt UFO vyvoláva znepokojenie. Autentické svedectvo obyvateľov Slovenska  v novom celovečernom dokumente, ktorý vznikal šesť rokov. Čo ak je stretnutie s mimozemskou inteligenciou bližšie, než sme ochotní si pripustiť?

Premiéra: 23.2. 2017

www.ufofilm.sk


Zákon Helena

ČR 2016 / 78min

Réžia: Petra Nesvačilová

Réžia: Petra Nesvačilová / Dramaturgia: Lucie Králová, Jan Gogola ml./ Kamera: Klára Belicová /Hudba Jan P. Muchow / Producent: Klára Žaloudková/ Prístupnosť: od 15 rokov

Mladá herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová sa vo svojom filme rozhodla zachytiť policajtku Helenu Káhnovú, ktorej sa spolu s jej kolegom podarilo v 90. rokoch poslať do väzenia niekoľko desiatok ľudí v kauze  tzv. Berdychovho gangu- vrátane Berdycha samotného. Policajtka získala odmenu 10 tisíc českých korún a povýšenie, ktoré jej následne odobrali. Režisérke sa podarilo nadviazať filmový vzťah i so samotným Berdychom a bývalými členmi jeho gangu. Čo motivuje jednu policajtku postaviť sa mafii a čo mladú dokumentaristku, aby sa s touto mafiou kontaktovala a nakrútila o tom film? 

Premiéra: MFFK Febiofest 2017

Český Alláh

ČR 2017/91min

Réžia: Zuza Piussi/ Producent: Česká televízia v spolupráci s D1film a Hypermarket film

Česká republika prijala nepatrný počet vojnových utečencov, v sociologických výskumoch súčasne patrí k najmenej tolerantným krajinám Európy. Časozberný dokument slovenskej režisérky Zuzany Piussi, nakrútený v priebehu dvoch rokov, skúma dôsledky simulakra utečeneckej krízy na českú kolektívnu imagináciu, spoločnosť i politiku. Film zblízka sleduje vzostup českého antiislamistického hnutia. V ďalšej línii je však zároveň melodrámou lásky poprednej českej dobrovolníckej aktivistky a muslima.

Premiéra: MFFK Febiofest 2017

Hotel Úsvit

SR 2016/49min

Réžia: Mária Rumanová/ Kamera: Michal Fulier a Radka Šišuláková/Strih: Fabián Fronček, Jana Vlčková/ Hudba: Vladislav Šarišský/ Producnt: Ivan Ostrochovský (Punkchart films)/Koproducenti: Soňa Komová, Ondrej Šulaj, Katarína Tomková 

Na pozadí letargie rozpadnutej železničnej prekládky na ukrajinsko-slovenských hraniciach sledujeme príbeh štyroch postáv, ktoré sa pokúšajú prekročiť kruh periférnej stagnácie a skepticizmu, vyzbrojení len vlastnou túžbou po štastí. Sledujeme Batmanove úskoky pred zákonom, ktoré demolujú rodinné vzťahy, Petrovu snahu v naplnení platonickej lásky k plavovlasej železničiarke, Jančiho pátranie po unesenej žene… Ich túžby a snahy však nezaručujú ani úspech, ani správnosť ich rozhodnutí. Postavy filmu si vytvárajú vlastné cestičky, ako v nepriaznivom systéme fungovať, často na hranici zákona či logiky bežného človeka, no o to sú ich príbehy expresívnejšie, náhodilejšie, či ľudskejšie. Ich spoločnou realitou je totiž mesto Čierna nad Tisou - kedysi “Zlatá brána socializmu”, dnes brána do temných vôd východnej Európy. 

Premiéra: MFFK Febiofest 2017