Filmy

Galéria (Trailer) (Teaser1) (Teaser2) (Teaser3) (Teaser4) (Teaser5)

Ťažká duša

O filme

 71 minút, jazyk slovenský a rómsky, s prekladovými titulkami EN alebo SK
zvuk 5.1, obraz 2K, 25fps, vhodné od 12 rokov
 

hrajú a spievajú:

Gizela Čonková, Terézia Polhošová, Viera Mižigarová, Tomáš Mižigar, Adrián Mižigar Peter Mižigar, Marko Mižigar, Tomáš Durkáč, Valéria Mišalková, Anna Mižigarová, Artur Mišalko, Gustáv Dunka, Erik Dunka, Svetlana Bandiová, Alžbeta Žigová, Anna Michalíková, Jozef Dreveňák ml., Jozef Dreveňák st., Blanka Balogová, Katka Bystrá, Irena Pokutová, Emil Pokuta, Béla Pokuta a ďalší

 

námet: Jana Belišová, Marek Šulík, Zuzana Mojžišová

mix zvuk: Richard Fűlek, Martin Merc

strih: Peter Kotrha, Marek Šulík,

scenár, kamera, réžia: Marek Šulík

dramaturgia : Zuzana Mojžišová

 

© ŽUDRO, ÚHV SAV, RTVS 2017

 

 

 

 Tento film je súčasťou etnomuzikologického projektu Šilalo paňori / Studená vodička.

Projekt Žalostné piesne slovenských Rómov v kontexte životných príbehov (bol podporený Agentúrou na podporu výskumu a vývoja.

 Realizáciu tohto filmu finančne podporil 

 

 

Synopsa

Dokumentárny film Ťažká duša je vhľadom do sveta tradičnej rómskej hudby. Autori filmu sa v troch príbehoch snažia sledovať, akým spôsobom sa autentické žalostné piesne prenášajú z generácie na generáciu, respektíve, ako zanikajú. Ide vždy o vzťah detí a ich rodičov, či prarodičov, pretože práve pre rómsku rodinu je hudba dôležitým emocionálnym katalyzátorom. Tragikomické situácie dopĺňajú dokumentačné intermezzá, ktoré vznikli počas výskumných ciest etnomuzikologičky Jany Belišovej a jej tímu.