Filmy

Galéria

Kvetinárstvo / La fleurière

O filme

námet, scenár, réžia: Ruben Desiere 

hrajú: Tomáš Balog, Rastislav Vaňo, Vladimír Balázs 

producent: Accattone films

koproducent: Mandala Pictures, RTVS, Beursschouwburg, Brussels & Popiul 

Krajina: Belgicko, Slovensko

Dĺžka:  78’

Dostupné na: DCP, blu-ray, mp4 / vhodné od 12 rokov

Medzinárodná premiéra: MFF Rotterdam

Slovenská premiéra: MFFK Febiofest

Distribučná premiéra: 18.3. 2018

Partneri projektu:   

              

 

Mediálni partneri:

 

Film finančne podporil    

Synopsa

Rasťo, Tomáš a Mižu sú traja slovenskí Rómovia, ktorí odišli “do lepšieho” – do Bruselu.
Tu sa pokúšajú prežiť v anonymite okrajových bruselských štvrtí, stratení medzi množstvom ďalších prisťahovalcov z rôznych kútov sveta. Ich skutočné sny a osudy, aj ich každodenné hľadanie cesty k lepšiemu životu dostávajú rámec fiktívneho príbehu o bláznivom nápade prekopať sa k trezoru belgickej národnej banky cez tunel, ktorý sa začína v zadnej miestnosti miestneho kvetinárstva.

Režisér Ruben Desiere vo svojom celovečernom debute využíva prelínanie dokumentu a hraného filmu, aby vytvoril špecifický filmový jazyk, ktorý nám odkrýva svet prisťahovalcov v európskom veľkomeste v novom svetle. Aká je ich identita, aký je ich - pre nás neviditeľný - vnútorný aj vonkajší svet? A najmä, dá sa z tohto sveta uniknúť?

O režisérovi

Ruben Desiere je belgický dokumentarista a filmový producent.
Absolvoval filmovú školu KASK v Belgicku s dokumentárnym filmom Kozmos (Kosmos, 2014, 61 min) o živote rodiny slovenských Rómov, ktorí sa presídlili do Belgicka za lepším životom, aby sa napokon pasovali s tristnou realitou života v bývalom kláštore Il Gesú v Bruseli, ktorý slúži ako útočisko pre prisťahovalcov.


Dlhodobo spolupracuje s divadelným súborom Tibaldus en andere hoeren a tanečným súborom Rosas z Bruselu, ktorý vedie jedna z najvýznamnejších choreografiek súčasného tanca, Anne Teresa De Keersmaeker. Ako kameraman spolupracoval na viacerých filmoch o tanečných predstaveniach choreografky Anne Teresy De Keersmaeker.