Filmy

Galéria

BATAstories

O filme

réžia: Peter Kerekes

producent: Cedric Bonin (FR - Sepia, Arte), Kateřina Černá (CZ - Negativ), Peter Kerekes (SK) / Francúzsko, Česko, Slovensko
dĺžka: 80’

dostupné na nosičoch: DCP, blu-ray, mp4 

vhodné od 12 rokov


distribučná premiéra: 10.10. 2019

Synopsa

Celovečerný dokumentárny film o výrobe a predaji topánok a obuvníctve. Zachytáva dôležité míľniky aj omyly spojené s budovaním veľkolepého rodinného baťovského impéria. Vo filme sa cieľavedome prelínajú tri hlavné roviny rozprávania: životopisná – sleduje osudy zakladateľov firmy, súčasná – mapuje aktuálny stav globálneho kapitalizmu (jeho priekopníkom bol aj Tomáš Baťa) a spomienková – postavená na výpovediach českých a slovenských „baťamanov“ roztrúsených po celom svete. V originálnom formálnom spracovaní predostiera dokument komplexný pohľad na globálny charakter podnikania rodiny Baťovcov. Nesústredí sa len na československé korene a pôsobenie firmy Baťa v našich končinách, ale snaží sa postihnúť fenomén Baťa v medzinárodnom kontexte. Spolu s kamerou okrem Československa navštívime aj miesta, kde firma pôsobila alebo stále pôsobí. Indiu, Keňu, Francúzsko či Brazíliu.

O režisérovi

Peter Kerekes (1973, Košice, Slovensko) absolvoval Katedru hraného filmu na FTF VŠMU v Bratislave. Nakrútil filmy Ladomírske morytáty a legendy (1998), 66 sezón (2003), poviedku Pomocníci z filmu Cez hranicu (2004), Ako sa varia dejiny (2009) a spolu s Pavlom Pekarčíkom a Ivanom Ostrochovským film Zamatoví teroristi (2013). Je tiež producentom animovaného filmu Kataríny Kerekesovej Pôvod sveta (2002), či Okupácia 1968.