Filmy

Galéria

Očista (prac. názov V hmle)

O filme

Originálny názov: V HMLE

Distribučná premiéra: 4. 11. 2021

Žáner: dokumentárny

Rok výroby: 2020

Čas: cca 80 min.

Krajina: Slovensko

Formát: DCP, mp4

Prístupnosť: 15

Jazyk: slovenský

Režisér: Zuzana Piussi

Scenár: Zuzana Piussi

Námet: Katarína Javorčíková /emeritná sudkyňa/

Dramaturgia: Vít Janeček

Kamera: Miro Remo

Strih: Šimon Špidla

Zvuk: Adam Matej

Producenti: Zuzana Piussi - Ultrafilm, Mário Homolka - Leon Production

Distribúcia: Filmtopia / www.filmtopia.sk

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 903 480 023

Synopsa

Právo reprezentuje pevnú štruktúru spoločenských vzťahov. Keď je tento systém práva spochybnený, spoločnosť sa ocitá v hmle. 

Hmla je aj názov policajnej akcie, ktorá vyšetruje korupciu sudcov, a tú odhalila aplikácia Treema v Kočnerovom mobile. Film sa však nezaoberá Treemou, ale dôsledkami toho, na čo ukázala.

Cez konkrétne príbehy týkajúce sa samotných sudcov, podnikateľov či bežných ľudí film tematizuje dôsledky straty spravodlivosti zo slovenského života, čo je fatálne pre celý štát aj demokratický systém. Film reflektuje aj procesy uzdravovania justície.  

Zuzana Piussi sa problémami bezprávia v právnom štáte zaoberala už v roku 2011 v dokumente  Nemoc tretej moci, ale ani po uplynutí ďalších 8 rokov nedošlo vo vnútri justície k zásadným zmenám a to sa týka aj vnímania jej dôveryhodnosti a  nezávislosti verejnosťou.Film može pomôcť verejným diskusiám o  stave slovenskej justície a  vyvolanie tlaku na potrebné zmeny; keďže doterajšia história nášho demokratického štátu potvrdila, že kľúčovým problémom nie sú zákony a  vybavenosť súdov, ale ľudia, ktorí súdnu moc na Slovensku vykonávajú.

Na stiahnutie

Distribučný list na stiahnutie TU.

Plagát na stiahnutie TU.