Filmy

Galéria

Mimi

O filme

Originálny názov: Mimi

Anglický názov: SHE - HERO

Distribučná premiéra: 23. marec 2023

Žáner: detský, rodinný

Rok výroby: 2023

Dĺžka: 83 min.

Krajina pôvodu: Slovensko

Nosiče: DCP, MP4

Prístupnosť: MP

Jazyk: slovenský

 

Réžia: Mira Fornay

Hrajú: Romy Willems, Cyprián Šulej, Dagmar Kusá, Veronika Kořínková, Roman Lipka, Margita Mrvová, Mária Fornayová, Emil Štvrtecký, Miro Čevala ml, Jozef Renáč, Jazmína Cigánková, Klára Kořínková, Nikolas Peteš  

Scenár: Mira Fornay

Kamera: Simona Weisslechner

Strih: Mira Fornay

Zvuk: Jan Čeněk

Hudba: Michal Kindernay

Kostýmy/supervízia: Nataša Štefunková

Producentka: Mira Fornay

Distribúcia: Filmtopia / www.filmtopia.sk / FB Filmtopia

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

 

Synopsa

Cesta hrdinky

Príbeh sedemročnej Romy, ktorej sa stratila andulka Mimi. Odhodlanie Romy nájsť Mimi ju vedie cez prastarý dunajský les, kde stretáva postavy s ich zdanlivo všednými príbehmi. Mimi sa jej síce možno nepodarí nájsť, no objaví toho oveľa viac, dobrodružstvo, nových kamošov a upevní aj kamarátstvo s Cypkom. MIMI je film venovaný deťom, stromom a rieke, lebo sú pre naše spoločenstvo jedinou budúcnosťou.

Festivaly: BERLINALE 2023 / Generation Kplus

Mira Fornay je filmová autorka, ktorá nakrútila 4 celovečerné a 14 krátkych filmov. Študovala filmovú réžiu na pražskej FAMU a NFTS vo Veľkej Británii. Jej druhý film Môj pes Killer (2013) získal hlavnú cenu Tiger Hivos na MFF v Rotterdame v roku 2013, kedy porotu viedol čínsky filmár Ai Weiwei. Film bol vybraný na viac než 80 medzinárodných filmových festivalov a z viacerých ocenení získal napr. CineVision na MFF v Mníchove či cenu za najlepšiu réžiu na MFF Vilnius či MFF Zerkalo. Nesúťažil iba o ceny EFA, ale bol tiež slovenskou národnou nomináciou na Oscarov a získal národné filmové ceny „Slnko v sieti“ za najlepší scenár, réžiu a film. Jej celovečerný debut Líštičky (2009) mal premiéru v súťažnej sekcii Medzinárodný týždeň kritiky na prestížnom filmovom festivale v Benátkach a dostal sa na svetové festivalové turné, tak ako aj jej tretí hraný titul Žaby bez jazyka, ktorý premiéroval v roku 2020 v medzinárodnej súťažnej sekcii Rebel with a Cause na Tallin BlackNights FIFF a tiež na MFF Rotterdam. Snímka nedávno získala cenu na mníchovskom Filmfeste CineRebel. Jej štvrtý titul Mimi bude mať premiéru na 73. ročníku Berlinale v súťažnej sekcii Generation Kplus.

 

 

Premietanie