Novinky

Premiéra na hudobnom festivale NEXT

21. November 2019

Do slovenských kín nevstúpi The Sound Is Innocent (réžia Johana Ožvold) pri príležitosti niektorého z filmových festivalov, ako to býva v bežnej distribúcii zvykom. Organizátori slovenskej premiéry sa ako prvých rozhodli osloviť fanúšikov súčasnej elektronickej a experimentálnej hudby a tí sa každú jeseň tešia na hlavnú udalosť tohto žánru, festival súčasnej hudby NEXT.

 

Slovenská distribučná premiéra preto prebehne v predvečer tohto festivalu, 26.11. o 20:00 v A4 – Priestore súčasnej kultúry.

 

Organizátori NEXTu pripravili pri príležitosti filmovej premiéry aj špeciálne hudobné site specific podujatie „The Sound Is Innocent Night“. Séria troch koncertov a performancií sa koná v nasledujúci deň 27.11. v priestoroch Slovenského rozhlasu RTVS, ktorý je ústrednou lokáciou a geniom loci filmu Johany Ožvold. Popri dvojici Magnetoceptia a poľskom súbore Mud Cavaliers budú mať diváci možnosť zažiť performance-inštaláciu Johna Richardsa s lokálnymi účastníkmi predchádzajúceho workshopu. John RICHARDS (UK) je hudobník, ktorý pracuje s DIY nástrojmi ako s interaktívnym prostredím pre kompozíciu. Je zakladateľom kolektívu Dirty Electronics a vyrába tiež nástroje pre Mute Records. Špecializuje sa na fyzický aspekt hudobnej tvorby a kreatívnej spolupráce.

Divákom sa odporúča navštíviť obe podujatia, filmovú premiéru aj hudobný performance, pretože sa vzájomne organicky dopĺňajú.

 

Dokumentárny film The sound is innocent predstavuje súčasnú elektronickú hudobnú scénu a rozpráva nedávnu históriu zvukového experimentu. Vo svojom celovečernom debute prevedie Johana Ožvold divákov tajomnou výskumnou inštitúciou. V archívoch sa nachádzajú spomienky a útržky zásadných okamihov vývoja elektronickej hudby. Film tak osciluje medzi frekvenciami ladenými za železnou oponou, konfrontačnou francúzskou avantgardou a mnohými priekopníkmi zvukových experimentov.

Predstavia sa v ňom kľúčové osobnosti súčasného sveta elektronickej hudby: spomínaný John Richards, Steve Goodman aka Kode9, zakladateľ labelu Hyperdub; Francois Bonnet aka Kassel Jaeger, riaditeľ Inštitútu pre výskum sonológie a elektroakustickej hudby GRM; Julian Rohrhuber, profesor aplikovanej informatiky a hudobník, ktorý sa podieľa na vývoji open-source programovacieho jazyka SuperCollider, Hannes Hoelzl a Alberto De Campo z Univerzity umení – UDK v Berlíne.

Premiéra na hudobnom festivale NEXT