Priestor pre film

Filmy

Galéria

Stepne

O filme

Originálny názov: Stepne

Distribučná premiéra: 23. 11. 2023

Žáner: dráma

Rok výroby: 2023

Dĺžka: 112 min.

Krajina pôvodu: Ukrajina, Nemecko, Poľsko, Slovensko

Nosiče: DCP, MP4

Prístupnosť: 

Jazyk: ukrajinský, ruský

Réžia: Maryna Vroda

Scenár: Maryna Vroda, Kirill Schuvalov

Kamera: Andrii Lysetskyi

Strih: Franziska Wenzel, Maryna Vroda, Marek Šulík

Hudba: Anton Bajbakov

Zvuk: Igor Jedinák

Mix zvuku: Lucas Kasprzyk

Zvukový technik: Sergiy Prokopenko

Kostýmy: Volodymyr Kuznetzov, Oksana Kovtun

Hrajú: Oleksandr Maksiakov, Nina Antonova, Oleg Primogenov, Radmila Schegoleva

Výroba: Mychailo Alekseenko

Producent: Maryna Vroda

Koproducenti: Andrea Wohlfeil, Agnieszka Dziedzic, Jan Naszewski, Marcin Luczaj, Peter Kerekes

Produkcia: vrodastudio

Koproducent: Film University Babelsberg KONRAD WOLF, Koi Studio, New Europe Film Sales, Kerekes Film

Distribúcia: Filmtopia / www.filmtopia.sk / FB Filmtopia

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082

S finančnou podporou: Ukraine State Film Agency, Film University Babelsberg KONRAD WOLF, (MBB-ILB) Medienboard Berlin-Brandenburg, RBB - Rundfunk Berlin-Brandenburg, Koi-Studio, New Europe Film Sales, Slovenská filmová agentúra, Kerekes Film, FRIULI VENEZIA GIULIA AUDIOVISUAL FUND / FVG AUDIOVISUAL FUND

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Synopsa

Príbeh, ktorý je zasadený do veľkolepej zimnej ukrajinskej prírody, sa odohráva na pozadí postupne zanikajúcich ukrajinských dedín a vynárajúcich sa pocitov odcudzenia medzi ľuďmi v postsovietskej spoločnosti, STEPNE je príbeh Anatolija, muža, ktorý sa vracia domov z veľkomesta, aby sa postaral o svoju umierajúcu matku. Odchod matky, opätovné stretnutie s bratom a ženou, ktorú miluje, ho prinútia zamyslieť sa nad svojím životom a rozhodnutiami, ktoré v živote urobil. A potom, tesne pred svojou smrťou, povie matka Anatolijovi o poklade, ktorý zakopala v kôlni...

Maryna Vroda sa narodila  22. februára 1982 v Kyjeve na Ukrajine. V roku 2007 absolvovala Filmovú a televíznu fakultu na Kyjevskej národnej univerzite divadla, kinematografie a televízie I. K. Karpenka-Karyho v odbore réžia hraného filmu. Počas svojho štúdia v Kyjeve navštevovala workshopy Michaila Illenka a Valeryho Sivaka. Po ukončení štúdia pracovala so Sergejom Loznitsom.

V roku 2008 sa jej krátke študentské filmy premietali na medzinárodných filmových festivaloch vo východnej aj západnej Európe a jej film CROSS-COUNTRY bol nominovaný na Golden Starfish Award na Medzinárodnom filmovom festivale v Hamptons v roku 2011 a zároveň v tom istom roku získal Zlatú palmu za najlepší krátky film na filmovom festivale v Cannes.

V roku 2010 bola Maryna účastníčkou programu Berlinale Talent Campus a v roku 2013 počas pobytu v rámci rezidenčného programu Cité Internationale des Arts v Paríži napísala scenár k filmu STEPNE. V roku 2016 absolvovala magisterské štúdium na Filmovej univerzite Babelsberg Konrada Wolfa. Žije v Kyjeve.