Priestor pre film

Filmy

Galéria

Dokonalé dni

O filme

Originálny názov: Perfect days

Distribučná premiéra: 29. 2. 2024

Žáner: dráma, komédia

Rok výroby: 2023

Čas: 123 min.

Krajina: Japonsko, Nemecko

Formát: DCP, mp4

Jazyk: japončina s českými titulkami

Prístupnosť:

Réžia:  Wim Wenders

Scenár: Wim Wenders

Kamera: Franz Lustig

Hudba: Craig Armstrong

Hrajú: Kódži Jakušo, Min Tanaka, Tokio Emoto, Tomokazu Miura, Jumi Asó, Aoi Jamada, Sajuri Išikawa

Festivaly: Cannes 2023 – Nominácia na Zlatú palmu

Cannes 2023 – Kódži Jakušo – najlepší herec

Cannes 2023 – Cena ekumenickej poroty

Distribúcia: Filmtopia / www.filmtopia.sk

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Synopsa

Hirajama pracuje ako čistič toaliet v Tokiu. Žije spokojne vo svojej starostlivo zostavenej rutine a voľný čas trávi čítaním kníh, počúvaním starých rockových kaziet, alebo fotením na svoj analógový fotoaparát. Zo životnej harmónie ho vytrhne séria nečakaných stretnutí, ktorá postupne odhaľuje čriepky z jeho minulosti.

Legendárny režisér Wim Wenders sa triumfálne vracia s poetickým filmom o hľadaní krásy v zdanlivých maličkostiach. Predstaviteľ hlavnej úlohy Kódži Jakušo bol na festivale v Cannes ocenený Zlatou palmou za Najlepší mužský herecký výkon.

Wim Wenders je jeden z najvýznamnejších súčasných režisérov. Patrí medzi kľúčové postavy hnutia Neuer Deutscher Film (Nový nemecký film) – generáciu nemeckých režisérov, ovplyvnených francúzskou novou vlnou a talianskym neorealizmom, medzi ktorých patria aj Werner Herzog, Rainer Werner Fassbinder či Volker Schlöndorff.

Wim Wenders sa narodil v roku 1945 v Düsseldorfe v Nemecku. Jeho režijným debutom bol titul Summer in the city (1970). Za film Paríž, Texas (1984) získal Zlatú palmu na MFF v Cannes a za Nebo nad Berlínom (1987) si odniesol z rovnakého festivalu Cenu za najlepšiu réžiu. Tieto snímky patria medzi poklady svetovej kinematografie. Wim Wenders je autorom viac ako 60 filmov, okrem réžii hraných filmov sa venuje aj dokumentu a je známy aj ako fotograf.

Za svoje filmy získal viacero významných ocenení, vrátane ceny César a Zlatého medveďa na Berlínskom medzinárodnom filmovom festivale, či ceny BAFTA.

Jeho štýl je charakteristický silnou vizuálnou poetikou a jeho tvorba sa vyznačuje dôrazom na ľudské emócie, túžby a hľadanie identity.

 

Premietanie