Priestor pre film

Filmy

Galéria

Lietanie pre začiatočníkov

O filme

Originálny názov: Northern Comfort

Distribučná premiéra: 8. 2. 2024

Žáner: komédia

Rok výroby: 2023

Čas: 97 min.

Krajina: Island, Veľká Británia, Nemecko

Formát: DCP, mp4

Jazyk: angličtina  s českými titulkami

Prístupnosť:

Réžia:  Hafsteinn Gunnar Sigurðsson

Scenár: Halldór Laxness Halldórsson, Tobias Munthe, Hafsteinn Gunnar Sigurðsson

Kamera: Niels Thastum

Hudba: Daníel Bjarnason

Hrajú: Lydia Leonard, Timothy Spall, Ella Rumpf, Nick Balkeley, Gina Bramhill, Rob Delaney, Svadnis Dora Einarsdottir, Emun Elliot...

Distribúcia: Filmtopia / www.filmtopia.sk

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Synopsa

Čierna komédia o tom, ako sa vyrovnať so svojimi strachmi.

Banda bojazlivých cestujúcich sa chystá zúčastniť špičkového terapeutického výcviku, ktorý im pomôže prekonať fóbiu z lietania. Poslednou výzvou kurzu je absolvovanie spiatočného letu na krátku vzdialenosť. Nesúrodá skupina – nekompetentný sprievodca, upätá developerka, rozhádaný párik influencerov, a úspešný spisovateľ, ktorý je v skutočnosti veteránom špeciálnych jednotiek, musí čeliť svojim najhorším strachom. Z krátkeho letu na Island sa stane nočná mora a pomyslenie na návrat neznesiteľnou predstavou. Do toho všetkého prichádza snehová búrka, a skupina sa musí ukryť v luxusnom wellness hoteli v ponurej mesačnej krajine Islandu. Atmosféra hustne a predstava ďalšieho letu už nie je ani zďaleka to najhoršie, čoho sa účastníci kurzu desia. Dokážu sa konečne zbaviť všetkého, čo ich ťaží, aby mohli konečne odletieť?

Hafsteinn Gunnar Sigurðsson (1978, Reykjavík) je islandský režisér a scenárista. K filmu sa dostal vďaka láske ku skateboardingu, keď začal na začiatku 90. rokov na Islande nakrúcať skatevideá. Po získaní bakalárskeho titulu v odbore literárnej komparatistiky na Islandskej univerzite odišiel do New Yorku na Kolumbijskú univerzitu, kde bol zaradený do prestížneho programu na SoA (School of the Arts). Jeho absolventský film z roku 2008 Skröltormar získal tri hlavné ceny na festivale Kolumbijskej univerzity a následne putoval na ďalšie svetové festivaly, kde získal ďalšie ocenenia. Debutoval celovečerným filmom Doprava doľava (2011). V súčasnosti vyučuje scenáristiku a réžiu na Islandskej filmovej univerzite v Reykjavíku.