Filmy

Galéria

Vysvetlenie na všetko

O filme

Slovenský názov: Vysvetlenie na všetko

Anglický názov: Explanation for Everything

Maďarský názov: Magyarázat mindenre

Slovenská distribučná premiéra: 21. 3. 2024

Žáner: dráma

Rok výroby: 2023

Celkový čas: 152 min.

Krajina: Maďarsko, Slovensko

Nosiče: DCP, MP4

Prístupnosť: 

Jazyk: maďarský

Titulky: slovenské

Hrajú: Gáspár Adonyi-Walsh, István Znamenák, András Rusznák, Rebeka Hatházi, Eliza Sodró, Lilla Kizlinger, Krisztina Urbanovits

 

Réžia, scenár: Gábor Reisz

Spoluautorka scenára: Éva Schulze

Kamera: Kristóf Becsey

Strih: Vanda Gorácz, Gábor Reisz

Zvuk: Richard Fűlek, Péter Balogh

Hudba: András Kálmán, Gábor Reisz

Kostýmy: Rebeka Hatházi

Scénografia: Zsófia Tasnádi

Vedúci výroby: Fruzsina Czvetkó, Olivér Szendrey-Nagy

Výkonní producenti: Viktória Petrányi, Kornél Mundruczó, Eszter Gyárfás, Judit Sós

Koproducent: Mátyás Prikler

Producentka: Júlia Berkes

Finančná podpora: Audiovizuálny fond

Distribúcia na Slovensku: Filmtopia / www.filmtopia.sk

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082

©Proton Cinema (HU), MPhilms (SK)

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.
 

Synopsa

Stredoškolák Ábel sa snaží učiť na maturitu, no zároveň si uvedomuje, že je beznádejne zamilovaný do svojej najlepšej kamarátky Janky. Šikovná Janka má však svoj vlastný objekt neopätovanej lásky, ženatého učiteľa dejepisu Jakaba, ktorý sa pred časom dostal do konfliktu s Ábelovým konzervatívnym otcom. Napätie v maďarskej polarizovanej spoločnosti nečakane vypláva na povrch, keď sa Ábelova maturitná skúška z dejepisu zmení na celonárodný škandál.

Rozkol v maďarskom národe je citeľný už roky, a to nielen v parlamente, ale aj v každodenných medziľudských vzťahoch na ulici. Pri príležitosti výročia vojny za nezávislosť z roku 1848 je v Maďarsku zvykom nosiť národnostný odznak zložený z farieb vlajky a jeho vnímanie sa stalo aj politickou otázkou. Národnostné odznaky vystavované konzervatívnou stranou počas straníckych podujatí a demonštrácií za posledných dvadsať rokov zmenili význam tohto symbolu. Kým kedysi znamenal maďarskú nezávislosť a spriaznenosť s krajinou, dnes sa každý, kto ho nosí, považuje za zástancu národa, a kto ho nenosí, je proti nemu. Situácia v krajine sa natoľko vyhrotila, že žiadne nevinné stretnutie priateľov alebo rodiny sa nemôže uskutočniť bez toho, aby sa čoskoro nezvrhlo na diskusiu o tom, kto je na ktorej strane a v dôsledku toho sa ľudia čoraz menej zaujímajú o názory druhých, menej sú ochotní vypočuť si jeden druhého.

Režisér spolu so svojou bývalou profesorkou a spoluautorkou scenára Évou Schulze začali film vyvíjať v roku 2021. Dôležitým aspektom počas procesu písania scenára bola snaha pochopiť a ilustrovať zámery a stratenosť ľudí na oboch stranách maďarskej spoločnosti a presvedčenie, že ak znova nedôjde k vzájomnej komunikácii, ani jedna zo strán nebude môcť rásť. Žiadosti o podporu filmu, spolu so žiadosťami mnohých ďalších úspešných a talentovaných filmárov však Maďarský národný filmový inštitút zamietol. Film sa tvorcom nakoniec podarilo zrealizovať s nízkym rozpočtom vďaka maďarskej producentke Júlii Berkes, tímu sedemnástich mladých ľudí, ktorí boli mnohí na začiatku svojej kariéry a vďaka pomoci priateľov a rodiny. Nakrútili ho za dvadsať dní. Časť postprodukčných prác zabezpečila slovenská spoločnosť MPhilms, s podporou Audiovizuálneho fondu. Film Vysvetlenie na všetko bude mať slovenskú premiéru na jar 2024. Slovenským koproducentom filmu je Mátyás Prikler.

Film získal hlavnú cenu sekcie Orizzonti  na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach. Ocenenie si počas slávnostného večera 9. septembra 2023 osobne prevzal režisér filmu Gábor Reisz.

Premietanie