Priestor pre film

Filmy

Galéria

Roztápanie

O filme

Originálny názov: Het smelt

Distribučná premiéra: 14. 3. 2024

Žáner: dráma

Rok výroby: 2023

Čas: 111 min.

Krajina: Belgicko, Holandsko

Formát: DCP, mp4

Prístupnosť:

Jazyk: holandský s českými titulkami

Réžia: Veerle Baetens

Scenár: Veerle Baetens, Maarten Loix podľa rovnomenného románu Lize Spit

Kamera: Frederic Van Zandycke

Strih: Thomas Pooters

Festivaly a ocenenia: MFF Sundance 2023 - Cena poroty za Najlepší herecký výkon pre herečku Rosu Marchant

Distribúcia: Filmtopia

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082

Synopsa

Eva sa vracia do svojej rodnej dediny s veľkým blokom ľadu, ukrytým v kufri auta. Keď sa dozvedela o pietnej akcii v rodnej dedine, ktorá si pripomína jej dávno mŕtveho kamaráta z detstva, rozhodne sa čeliť spaľujúcemu letu, ktoré navždy zmenilo jej život.

Výbušný debut režisérky Veerle Baetens, nakrútený podľa knižného bestselleru, je príbehom mladej ženy, pre ktorú jedny letné prázdniny vyvrcholia bolestivým prechodom z detstva do predčasnej dospelosti. Precízna práca s detskými nehercami odhaľuje krehkosť veku, v ktorom sme zaslepení láskou, prežívame ničivé pocity osamelosti a túžime po pozornosti druhých. Film, ktorého sila spočíva v starostlivo vybudovanom kontraste medzi bezstarostnou letnou atmosférou a krutosťou, ktorú sú ľudia schopní páchať jeden na druhom, poukazuje na rozpínavosť neliečenej traumy, kvôli ktorej sa stávame sami sebe najväčším nepriateľom.

Réžia: Veerle Baetens (1978) je belgická herečka, speváčka a režisérka. Vyštudovala divadelnú školu v Bruseli, a stala sa obsadzovanou divadelnou, televíznou a filmovou herečkou. Asi najznámejšou sa stala vďaka úlohe Elise vo filme Prerušený kruh (Broken Circle Breakdown, 2012). V roku 2012 založila kapelu Dallas, s kterou vydala dva albumy. Podielala sa aj na soundtracku k filmu Prerušený kruh. Roztápanie je jej celovečerný debut.