Priestor pre film

Filmy

Galéria

Prípad Goldman

O filme

Originálny názov: Le procès Goldman

Distribučná premiéra: 18. 4. 2024

Žáner: dráma

Rok výroby: 2023

Čas: 115 min.

Krajina: Francúzsko

Formát: DCP, mp4

Prístupnosť:     

Jazyk: francúzsky s českými titulkami

Réžia: Cédric Kahn

Scenár: Cédric Kahn, Nathalie Hertzberg

Kamera: Patrick Ghiringhelli

Strih: Yann Dedet

Zvuk: Erwan Kerzanet, Sylvain Malbrant, Olivier Guillaume

Produkcia: Benjamin Elalouf, Moonshaker, Tropdebonheur Productions

Hrajú: Arieh Worthalter, Arthur Harari, Jeremy Lewin, Christian Mazzuchini, Stéphan Guérin-Tillié

Festivaly a ocenenia: Cannes 2023 – Quinzaine des réalisateurs – oficiálny výber

Distribúcia: Filmtopia / www.filmtopia.sk

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082

Synopsa

Prípad Goldman sleduje strhujúci súdny proces s ľavicovým židovským aktivistom. Jeho príbeh je zároveň portrétom spoločnosti zmietanej rasizmom a nespravodlivosťou, ktoré sú vysoko nákazlivé aj dnes.

Paríž, november 1975. Odvolací súd krajne ľavicového židovského aktivistu Pierra Goldmana má začať. Goldman, odsúdený na doživotné väzenie za štyri ozbrojené lúpeže, z ktorých jedna mala za následok smrť dvoch žien, odmieta obvinenia z vraždy. Masívne sledovaný súdny proces vytvorí z Goldmana romantickú postavu a hrdinu intelektuálnej ľavice, aj keď vzťah s jeho mladým právnikom Georgesom Kiejmanom škrípe. Večný provokatér hlásajúci svoje ideály, temperamentný a nepolapiteľný Goldman uvrhne svoj vlastný proces do chaosu a riskuje rozsudok smrti. Prípad Goldman vykresľuje psychopatologický portrét militantného revolucionára, ale aj spoločnosti zmietanej rasizmom a nespravodlivosťou, ktoré sú vysoko nákazlivé aj dnes.

Cédric Kahn začínal ako asistent strihu na filme Mauricea Pialata Pod slnkom satanovým a v roku 1990 režíroval svoj prvý krátky film Les Dernières Heures du millénaire. Jeho celovečerný debut Bar des rails (1991) bol uvedený na MFF v Benátkach, dráma Roberto Succo (2001) mala premiéru na MFF v Cannes a film Feux rouges (Červené svetlá, 2004) s Carole Bouquet a Jean-Pierrom Darroussinom bol uvedený v oficiálnej súťaži Berlinale. Ďalej nakrútil Lietadlo (2005) s Vincentom Lindonom a Isabelle Carré, Ľútosť (2009) s Valériou Bruni-Tedeschi a Yvanom Attalom či Lepší život (2011) s Guillaumom Canetom a Leïlou Bekhti. V roku 2018 získal jeho film Modlitba Strieborného medveďa za najlepší mužský herecký výkon na MFF v Berlíne. Kahn je tiež úspešným hercom. V roku 2014 získal Zvláštnu cenu poroty na MFF v San Sebastián za film Divoký život s Mathieu Kassovitzom. Mohli sme ho vidieť aj vo filme Studená vojna (2018) režiséra Pawla Pawlikowského a ďalších.