Priestor pre film

Filmy

Galéria

Priscilla

O filme

Originálny názov: Priscilla

Distribučná premiéra: 25. 7. 2024

Žáner: dráma, životopisný film

Rok výroby: 2023

Čas: 110 min.

Krajina: USA

Formát: DCP, mp4

Jazyk: angličtina s českými titulkami

Prístupnosť:     

Réžia: Sofia Coppola

Scenár: Sofia Coppola

Kamera: Philippe Le Sourd

Hudba: Phoenix

Hrajú: Cailee Spaeny, Jacob Elordi, Ari Cohen, Dagmara Dominczyk, Tim Post, Lynne Griffin, Dan Beirne, Rodrigo Fernandez-Stoll, Dan Abramovici, Tim Dowler-Coltman

Distribúcia na Slovensku: Filmtopia / www.filmtopia.sk

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Synopsa

Držiteľka Oscara Sofia Coppola (Stratené v preklade) predstavuje odvrátenú tvár popovej ikony v štýlovom portréte jedného z najväčších milostných príbehov 20. storočia.

V roku 1959 stretáva štrnásťročná Priscilla Beaulieu na vojenskej základni o desať rokov staršieho Elvisa Persleyho. Ich stretnutie je osudové. Po boku kráľa rock’n’rollu na ňu čaká život plný pozlátka a večierkov, ale aj hádok a citovej manipulácie.

 

Sofia Coppola sa narodila 14. mája 1971 v New Yorku, USA. Je dcérou slávneho režiséra Francisa Forda Coppolu, čo jej umožnilo rásť v umeleckom prostredí. Svoju kariéru začala ako herečka, no postupne sa presunula k réžii a scenáristike. Jej režijný debut prišiel v roku 1999 s filmom The Virgin Suicides, ktorý získal pozitívne ohlasy. Najväčší úspech dosiahla filmom Lost in Translation (2003), za ktorý získala Oscara za najlepší originálny scenár. Sofia Coppola je známa svojím jedinečným vizuálnym štýlom a schopnosťou vytvárať atmosférické, introspektívne filmy. Medzi jej ďalšie významné diela patria Marie Antoinette (2006), Somewhere (2010) a The Bling Ring (2013). Coppola je tiež prvou americkou ženou, ktorá získala cenu za najlepšiu réžiu na filmovom festivale v Cannes za film The Beguiled (2017). Jej filmy často skúmajú témy osamelosti, identity a vzťahov. Sofia je tiež známa svojím minimalistickým štýlom a citom pre módu, čo sa často prejavuje aj vo vizuálnej stránke jej filmov.

Premietanie