Priestor pre film

Filmy

Galéria

Tí, ktorí tancujú v tme

O filme

Slovenský názov: Tí, ktorí tancujú v tme

Originálny názov: Ti, kteří tancují v tmě

Distribučná premiéra: 13. 6. 2024

Žáner: dokument

Rok výroby: 2022

Čas: 78 min.

Krajina: Česko

Formát: DCP, mp4

Prístupnosť: 

Jazyk: čeština, komentár pre nevidiacich v slovenskom jazyku  


 

Réžia:  Jana Ševčíková

Scenár: Jana Ševčíková

Kamera: Jaromír Kačer

Strih: Lucie Haladová

Zvuk: Pavel Dvořák, Michal Míček, Jaroslav Jehlička, Ivan Horák

Hudba: Monika Načeva, Alan Vitouš

Produkcia: Jana Ševčíková

Festivaly a ocenenia: Warsaw International Film Festival 2022 - Najlepší dokumentární film Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2022 - Česká radost: Nejlepší český dokumentární film

Distribúcia: Filmtopia / www.filmtopia.sk

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082

Synopsa

Co tě nezabije, to tě posílí, aspoň na chvíli, boj se nic. Úryvok skladby Moniky Načevy a motto, ktoré v sebe skrýva posolstvo energického a spontánneho filmu režisérky Jany Ševčíkovej. Šesť príbehov mladých nevidomých, ktoré budia túžbu po živote, nabíjajú optimizmom a neboja sa sarkazmu. Víťazný film Varšavského filmového festivalu empaticky ukazuje cesty ľudskej vôle, odvahu zdolávať prekážky a žiť.


 

Jana Ševčíková sa narodila 22. apríla 1953 v Prahe. Absolvovala Střední průmyslovou školu filmovou v Čimelicích a v roku 1983 Filmovou fakultu muzických umění v Prahe, obor dokumentárna tvorba.

Jana Ševčíková má výnimočné postavenie medzi českými dokumentaristami. Už od školy mala problémy so svojim nekonjukturálnym videním sveta, snažiacim sa dovidieť k podstata vecí. Medzi odborníkmi je cenená ako svojbytný talent a osobnosť vymykajúca sa bežným normám a zaradeniam. Je úplne nezávislá a realizuje iba projekty, o ktorých je presvedčená, že ich „musí natočiť”, väčšinou vo vlastnej produkcii, čo bolo kedysi v Československu veľmi náročné. J. Ševčíková má výrazný záujem o etnografiu a život v ťažkých podmienkach. Jej filmy evokujú základné otázky ľudského bytia, ktoré sa dotýkajú človeka ako jedinca i ako člena spoločnosti kdekoľvek na svete.

Premietanie