Filmy

Galéria

Rodinný film

O filme

Česko-Nemecko-Slovinsko-Francúzsko-SLOVENSKO 2015  / Jazyková verzia: česká / Zvuk: 5.1 / Obraz: 1:1,85 / Dĺžka: 95 min. / Žáner: dráma (hraný)

 Réžia: Olmo Omerzu

 Hrajú: Karel Roden, Vanda Hybnerová, Daniel Kadlec, Jenovéfa Boková, Eliška Křenková, Martin Pechlát

 Strih: Jana Vlčková

 Kamera: Lukáš Milota

 Zvuk: Johannes Doberenz, Florian Marquardt

 Producent: Jiří Konečný (endorfilm)

 Koproducenti: Eike Goreczka,  Christoph Kukula – 42film (Nemecko), Česká televize (Česká Republika) / Boštjan Ikovic - Arsmedia (Slovinsko), Nadia Turincev, Julie Gayet – Rouge Interna4onal (Francúzsko), Ivan Ostrochovský– Punkchart films (Slovenská Republika)

 

 

 

Synopsa

Manželia sa vydajú na vysnívanú plavbu po oceáne a doma nechajú dve nedospelé deti. Neprítomnosť rodičov vyvolá eufóriu a pocit náhlej slobody. Zdanlivo bezstarostný život im ale naruší strach, keď sa rodičia dlhšie neozývajú. Ich loď sa počas búrky prevrátila, akékoľvek spojenie sa prerušilo a rodinný miláčik, pes Otto sa stratil v oceáne.

Film mal premiéru na festivale v San Sebastiane, bol ocenený na festivale v Tokiu a získal niekoľko ďalších cien vrátane ocenenia za najlepší český a slovenský film Zlatý ledňáček na festivale Finále Plzeň a cenu za najlepšieho herca pre Karla Rodena na festivale v Cottbuse.

O režisérovi

Olmo Omerzu Olmo Omerzu (1984) sa narodil v hlavnom meste Slovinska, v Lublani. Už v trinástich rokoch nakrútil svoj prvý krátkometrážny film Almir (1998), ktorý vznikol v produkcii RTV Slovenija. Vo vlastnej produkcii režíroval krátky film Nic (2003). V rokoch 2001 – 2003 pôsobil ako člen vydavateľskej rady komiksového časopisu Stripburger. Spolu s týmto magazínom spolupracoval ako autor na viacerých európskych výstavách.

V roku 2004 vydal v rámci projektu Miniburger knihu komiksov s názvom Shadows (Tiene). Následne sa rozhodol ísť študovať do Českej republiky, z detstva a domova poznal a miloval krátke filmy Jana Švankmajera a v slovinskom kine Kinoteka videl filmy českej novej vlny 60. rokov, okrem iných aj retrospektívu Věry Chytilovej. Absolvoval pražskú FAMU (2004-2011) a debutoval drámou Příliš mladá noc (2012), ktorá mala premiéru v sekcii Forum na Berlinale.