Priestor pre film

Filmy

Filmtopia online: Staříci

O filme

Originálny názov: Staříci

Distribučná premiéra: 09. 04. 2020

Žáner: dráma 

Rok výroby: 2019

Čas: 85 min.

Krajina: ČR/Slovensko

Formát: 2D DCP, zvuk 5.1

Prístupnosť: 12+

Jazyk: český

Réžia: Martin Dušek, Ondřej Provazník

Scenár: Martin Dušek, Ondřej Provazník

Kamera: Lukáš Milota

Hudba: Hejl & Srnka

Hrajú: Jiří Schmitzer, Ladislav Mrkvička, Dušan Kaprálik, Milena Steinmasslová, Michal Suchánek, Pavel Batěk, Marika Procházková a ďalší

Producent: Jiří Konečný

Distribúcia: Filmtopia / www.filmtopia.sk

Staříci online

Film Staříci môžete sledovať online TU.

Synopsa

Dvaja bývalí politickí väzni vo vyššom veku sa vydávajú v obytnom aute naprieč republikou. Ich cieľom je vypátrať a zabiť komunistického prokurátora z 50. rokov, ktorý nikdy nebol za svoje činy oficiálne potrestaný.

Ceny českej filmovej kritiky:

Najlepší film, najlepšia réžia, najlepší herec (Jiří Schmitzer)

Český lev:
 
Jiří Schmitzer - najlepší herec v hlavnej úlohe
Ladislav Mrkvička - najlepší herec vo vedľajšej úlohe
Z amerického Oregonu prilieta do Prahy emigrant Vlastimil Reiner (Jiří Schmitzer), vojnový veterán a bývalý politický väzeň. Má vyše osemdesiat, je pripútaný na invalidný vozík a do značnej miery odkázaný na pomoc ostatných. Preto na neho už na letisku čaká Antonín (Ladislav Mrkvička), starý kamarát z protikomunistického odboja. Čoskoro vyjde najavo, že Vlasta prišiel do Česka uskutočniť poslednú misiu svojho života. Chce vypátrať a zabiť komunistického prokurátora Václava Mráza, ktorého porevolučné súdy nedokázali, alebo nechceli za jeho zločiny z 50. rokov potrestať. Vlastimil prehovorí Antonína, aby mu s akciou pomohol. Ten si požičia od vnuka starú obytnú dodávku a upraví ju tak, aby sa v nej mohol Vlasta pohybovať. Oba starci vyrážajú na pre nich veľmi náročnú cestu za odplatou.