Priestor pre film

Filmy

Galéria

Aalto: Architektúra emócií

O filme

Originálny názov: Aalto

Distribučná premiéra: 03. 02. 2022

Žáner: dokumentárny film

Rok výroby: 2020

Čas: 102 min.

Krajina: Fínsko

Nosiče: DCP, MP4

Prístupnosť:

Jazyk: fínsky s českými titulky

Réžia: Virpi Suutari

Scenár: Virpi Suutari, Jussi Rautaniemi

Kamera: Heikki Färm, Jani Kumpulainen

Strih: Jussi Rautaniemi

Ocenenie: Spark Award for Best Film @ DA2 - Zagreb Design, Art & Architecture Film Festival 2020

Film uviedol v predpremiére festival Dni architektúry na Slovensku DAAF /september 2021/.

 

 

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Synopsa

Ako premýšľal a tvoril jeden z najvýznamnejších moderných architektov Alvar Aalto?


Podmanivá filmová výprava preniká do kreatívnych procesov slávneho Fína, v ktorého diele sa prelína funkcionalizmus s organickým dizajnom inšpirovaným prírodou. Film po prvýkrát odhaľuje intímny milostný príbeh Alvara a jeho ženy, architektky Ainy Aalto, ktorá bola neprehliadnuteľnou súčasťou ich tvorivého dua. Spolu s tvorcami navštívime ich ikonické budovy rozmiestnené po celom svete – od rodného Fínska, cez Rusko, New York, Paríž alebo Benátky…

 

Navštívime najkrajšie stavby vo Fínsku, knižnicu v Rusku, študentský internát MIT, dom súkromného zberateľa blízko Paríža a mnoho ďalších unikátnych miest. Dozvieme sa o histórii modernizmu a cestou sa stretneme s Rockefellermi, Le Corbusierom a László Moholy-Nagyom.

Predčasná smrť manželky Alvara nesmierne zasiahla. Nakoniec sa znovu oženil s ďalšou architektkou, s Elissou Aalto a v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia prežil jedno zo svojich najvýznamnejších profesionálnych období. Dokument prepája zábavu a informácie, súčasný filmový materiál a vzácne, doteraz nezverejnené archívne zábery. Protagonistov budeme počuť dôverne hovoriť prostredníctvom milostnej korešpondencie a uvidíme trúchlivé Alvarove kresby jeho ženy na smrteľnej posteli. Film je založený na dôkladnom zbere dát, vystupujú v ňom očití svedkovia a uznávaní vedci z celého sveta.