Filmy

Galéria

Last and First Men

O filme

Originálny názov: Last and First Men

Distribučná premiéra: 7. 4. 2022

Žáner: experimentálny, sci-fi

Rok výroby: 2020

Čas: 70 min

Krajina: Island

Formát: DCP, mp4

Prístupnosť: MP 15

Jazyk: anglický

Režisér: Jóhann Jóhannsson

Scenár: Olaf Stapledon, Jóhann Jóhannsson, José Enrique Macián

Strih: Mark Bukdahl

Kamera: Sturla Brandth Grøvlen

Hudba: Jóhann Jóhannsson, Yair Elazar Glotman

Hrajú: Tilda Swinton

Synopsa

Experimentálna audiovizuálna sci-fi báseň Jóhanna Jóhannssona je zasadená do ďalekej budúcnosti, v ktorej ľudstvo dospelo k zániku. Ponúka unikátny zážitok mimo známy čas a priestor.

V ďalekej budúcnosti sa ľudská rasa ocitá na pokraji zániku. Z jej bývalej slávy zostávajú už iba osamelé a surreálne momenty, ktoré vysielajú naliehavé posolstvo do prázdnoty vesmíru. Jediný po smrti dokončený film vplyvného islandského skladateľa Jóhanna Jóhannssona je originálnou audiovizuálnou hypnotickou sci-fi básňou, v ktorej sa reálne betónové ornamenty menia na znepokojujúce objekty z ďalekej budúcnosti. Kontrastné čiernobiele zábery 16 mm kamery Sturly Brandth Grøvlena v spojení s majestátnym minimalizmom Jóhanssonovej hudby menia film na unikátny zážitok mimo reálny čas a priestor.

Film mal premiéru na Berlinale v roku 2020.

Jóhann Jóhannsson (1969–2018) bol plodný skladateľ, ktorý písal hudbu k širokej škále médií vrátane divadla, tanca, televízie a filmu. Jeho dielo je charakteristické kombináciou klasickej inštrumentácie s elektronickými prvkami.