Filmy

Galéria

Fragile Memory

O filme

Originálny názov: FRAGILE MEMORY

Distribučná premiéra: 16. jún 2022

Žáner: kreatívny biografický dokumentárny film

Rok výroby: 2022

Čas: 85 min.

Krajina: Slovensko, Ukrajina

Nosiče: DCP, MP4

Prístupnosť: 12+

Jazyk: ukrajinsky so slovenskými titulkami

 

Réžia: Igor Ivanko

Námet a scenár: Igor Ivanko

Kamera: Igor Ivanko, Leonid Burlaka, Illia Yehorov

Strih: Igor Kosenko

Hudba: Marek Piaček, Mykyta Moiseev

Zvuk: Martin Merc

Produkcia: Burlaka Films (UA)

Koproducent: Peter Kerekes (SK)

Trailer: https://burlakafilms.com/fragilememory

Distribúcia: Filmtopia / www.filmtopia.sk / FB Filmtopia

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082

Synopsa

Slávny sovietsky kameraman Leonid Burlaka, ktorý nakrútil niekoľko ikonických filmov má diagnózu Alzheimerovej choroby. Jeho vnuk, ukrajinský režisér Igor Ivanko nachádza na "dači" kufor zabudnutých fotografických a filmových negatívov. Začína sa boj o záchranu pamäte starého otca a boj o rekonštrukciu unikátnych materiálov. Režisér sa púšťa po stopách svojho deda, hľadá ľudí z fotografií a filmov, a nachádza ich v Moskve, Varšave, Washingtone a v Odesse. Dedo mal vtedy toľko rokov, ako jeho vnuk dnes – prichádza k porovnaniu dvoch generácií. Fragile Memory je dokumentárny film mladého režiséra a kameramana Igora Ivanka, v ktorom prostredníctvom osobného príbehu dedka a vnuka divák sleduje stret sovietskej generácie Ukrajincov s dnešnou, modernou ukrajinskou spoločnosťou. Skutočnosť, že stratu pamäte svojho deda Leonida nedokáže zastaviť, ho priviedla k snahe pokúsiť sa ju prostredníctvom filmu zrekonštruovať a aspoň v obmedzenej podobe zachovať.

Igor Ivanko

Ukrajinský režisér, kameraman a filmový bádateľ. Narodil sa v roku 1992 na Ukrajine v meste Odessa. V roku 2016 absolvoval odbor kamera na Kyjevskej divadelnej, filmovej a televíznej univerzite. Ako kameraman sa podieľal na mnohých dokumentárnych a hraných filmoch. Od Roku 2014 je súčasťou skupiny BABYLON’13, ktorá mapuje udalosti okolo protestov na Maidane a konfliktov na východe Ukrajiny.

„V čase, keď môjmu starému otcovi, slávnemu sovietskemu kameramanovi Leonidovi Burlakovi diagnostikovali Alzheimerovu chorobu, našiel som náhodou jeho skrytý fotoarchív. Leonidove majstrovské fotografie zobrazujú život sovietskej mládeže v Moskve začiatkom šesťdesiatych rokov. Starý otec s priateľmi na nich vyzerajú takmer rovnako ako ja, žijúci o 55 rokov neskôr. Svoj prvý dokument som nakrútil na Maidane a teraz mám pocit, že sa stretávam s mladým kameramanom Leonidom, ktorý v mojom veku začínal svoju kariéru v období studenej vojny. Náhle som si uvedomil, že neviem o dedovi a jeho mladosti takmer nič a začal som sa o ňu aktívne zaujímať.“