Filmy

Galéria

Rieka + predfilm Aj kameň tečie

O filme

Originálny názov: River

Distribučná premiéra: 18. 8. 2022

Žáner: dokument

Rok výroby: 2021

Čas: 75 min.

Krajina: Austrália

Formát: DCP, mp4

Prístupnosť: MP

Jazyk: anglický komentár s ČT titulkami

Režisérka: Jennifer Peedomová

Scenár: Jennifer Peedomová, Robert Macfarlane

Spolurežisér a spoluscenárista: Joseph Nizeti

Kamera: Yann Arthus-Bertrand, Ben Knight, Sherpas Cinema, Renan Ozturk, a Pete McBride

Hudba: William Barton, Piers Burbrook de Vere, Richard Tognetti

Účinkujú: Willem Dafoe (komentár)

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Synopsa

Tepny planéty sú tepnami ľudstva.

Rieky ako úžasný sochár vytvarovali Zem do podoby, akú poznáme. Vyhladili hory, vytvorili údolia a úrodné pláne, ktoré potom ozdobili svojimi meandrami. Častokrát sú rieky vnímané ako zdroj nádeje a predmet uctievania, inde liečia, žehnajú, zmývajú hriechy a očisťujú mŕtvych. Rieky sú tepnami planéty. Kdekoľvek putujú, tam sa objavujú, prežívajú a snáď i rozkvitajú všetky formy života, vrátane ľudského. Naše rané osudy formovala práve vôľa riek. V priebehu času sa stali cestami, po ktorých sa do vnútrozemia šírili obchod a technológie. Po riekach priplávala poézia, príbehy, náboženstvo, politika a konflikty. Rieky vypestovali naše mestá a veľkomestá… Film Rieka berie divákov na cestu priestorom a časom, pokrýva šesť svetadielov a prostredníctvom najmodernejších filmárskych prostriedkov vrátane satelitných záberov predstavuje rieky z perspektív, aké sme ešte nevideli. Výsledkom spojenia obrazu, hudby a striedmeho poetického komentára je snový a pôsobivý film, ktorý oslavuje divokosť riek, ale zároveň upozorňuje na ich zraniteľnosť. Rieka je druhým dielom plánovanej trilógie celovečerných dokumentov mapujúcich vzájomný vzťah krajiny a človeka. Prvý – Hora – sa stal komerčne najúspešnejším dokumentom v domovskej Austrálii a v českých kinách ho videlo viac ako 7000 divákov.

Jennifer Peedomová je uznávaná scenáristka a režisérka non-fiction filmov, vrátane filmu Šerpa, ktorý na Londýnskom filmovom festivale získal Griersonovu cenu pre najlepší dokument a v roku 2016 bol nominovaný na cenu BAFTA za najlepší dokument. Jej snímky sa sústreďujú primárne na prírodu, či už vo vzťahu ku konkrétnym ľuďom, ktorí vyzývajú jej moc a silu (Andrew McAuley pokúšajúci sa v kajaku preplaviť Tasmánské more v Sóle či Lincoln Hall, ktorý takmer neprežil výstup na Mount Everest v Zázraku na Evereste), alebo skúmajú obecnejší vzťah ľudí k prírode (Hora, Rieka). Teraz sa Jennifer venuje svojmu prvému hranému filmu Tenzing, ktorý pre Netflix pripravuje produkčná spoločnosť Higher Ground Productions, patriaca bývalému americkému prezidentovi Barackovi Obamovi a jeho žene Michelle. Ide o skutočný príbeh Tenzinga Norgaya, ktorý spolu so sirom Edmundom Hillarym ako prvý dosiaholi vrchol Everestu.

Rieka sa bude premietať spolu s krátkym animovaným filmom Aj kameň tečie štúdia Ové Pictures (Veronika Obertová, Michaela Čopíková).