Filmy

Galéria

Krásne bytosti

O filme

Originálny názov: Berdreymi

Distribučná premiéra: 22. 9. 2022

Žáner: dráma

Rok výroby: 2022

Čas: 123 min.

Krajina: Island, Dánsko, Švédsko, Holandsko, Česká republika

Formát: DCP, mp4

Jazyk: Islandsky s ČT titulkami

Prístupnosť:

Režisér: Guðmundur Arnar Guðmundsson

Scenár: Guðmundur Arnar Guðmundsson

Kamera: Sturla Brandth Grøvlen

Hudba: Kristian Eidnes Andersen

Strih: Anders Skov, Andri Steinn Gudjónsson

Hrajú: Birgir Dagur Bjarkason, Áskell Einar Pálmason, Viktor Benóný Benediktsson, Snorri Rafn Frímannsson, Aníta Briem, Ísgerður Gunnarsdóttir

Koproducent v ČR: Negativ

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Synopsa

Štrnásťročný Balli je bytostný outsider z rozvrátenej rodiny. Márne hľadá oporu doma či v škole, kde je obeťou šikany. Všetko sa mení vo chvíli, keď stretne troch problematických tínedžerov, ktorí ho nečakane vezmú medzi seba. Partia, v ktorej dominuje násilný Konni a inteligentný Addi, ponúkne Ballimu chýbajúci domov. Druhá snímka Guðmundura Arnara Guðmundssona rozpráva s poetickým citom a surovosťou o vzťahoch, ktoré môžu trvať večne a pomáhajú nás formovať v tých najdôležitejších chvíľach, i o krutosti a nehe, rodiacich sa na magickej hranici medzi detstvom a dospelosťou.

Ocenenie: Cena Europa Cinemas Label, Berlinale 2022

Guðmundur Arnar Guðmundsson je úspešný islandský producent, scenárista a režisér, ktorý vyniká jedinečným citom pre spojenie drsnej sociálnej reality a svojbytnej mágie svojej domoviny. Po niekoľkých úspešných krátkych filmoch debutoval snímkou Heartstone (2016), ktorá obletela svetové festivaly a získala množstvo významných ocenení. Guðmundsson sa vo filme predstavil okrem iného ako výborný režisér dospievajúcich hercov. Tento talent ďalej rozvíja vo svojom druhom filme Krásne bytosti, ktorý fascinujúcim spôsobom spája drsný realizmus a fantaskné elementy.