Filmy

Galéria

Banditi pre Baladu

O filme

Slovenský názov: Banditi pre Baladu

Originálny názov: Bandité pro Baladu

Distribučná premiéra: 16. marec 2023

Žáner: komédia, poetický

Rok výroby: 2022

Dĺžka: 84 min.

Krajina pôvodu: Česká republika, Slovensko

Nosiče: DCP, MP4

Prístupnosť:

Jazyk: český, slovenský, ukrajinský, ruský

 

Réžia: Vladimír Morávek

Hrajú: Jan Zadražil, Tereza Marečková, Martin Huba, Norbert Lichý, Eva Vrbková, Attila Mokos, Boleslav Polívka, Dominik Teleky, Peter Oszlík, Anna Čonková, Miroslav Donutil

Scenár: Vladimír Morávek

Kamera: Petr Příkaský, Norbert Hudec

Strih: Jiří Mikula

Zvuk: Tobiáš Potočný

Hudba: Miloš Štědroň

Kostýmy: Eva Morávková

Architekt: Miloš Zimula

Poducenti: Větrné mlýny Petr Minařík (CZ), Pavel Řehořík (CZ), MPhilms Zora Jaurová (SK), Mátyás Prikler (SK)

Distribúcia: Filmtopia

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082


 

Synopsa

Celovečerná hraná báseň Vladimíra Morávka, režiséra filmu Nuda v Brne, na tému slávnej divadelnej inscenácie Balada pre banditu.

Vyhoretá skupina brnianskych intelektuálov sa rozhodne odísť do Koločavy na Ukrajine a odohrať tam predstavenie, no nepodarí sa im takmer nič. Prídu neskoro, Ukrajinci očakávajú niečo iné a Juhočeská filharmónia sa stratí niekde na Podkarpatskej Rusi. Romantizujúci príbeh o zbojníkovi Nikolovi Šuhajovi sa v rukách originálneho režiséra mení na poéziu, ktorá nežije tam a vtedy, ale presne tu a teraz.

Hlavným výrazovým nástrojom sa tu stáva strih, staviac vedľa seba, často do produktívneho konfliktu, rôzne zábery, výpovede aj významy. Rovnako ako v básni sa pred našimi očami v plnej sile manifestuje „poetická funkcia“ umenia, jeho schopnosť slúžiť ako primárny nástroj vyjadrovania krásy.

Vladimír Morávek (* 1965) je český divadelný a filmový režisér. Vedľa dnes už kultovej komédie Nuda v Brně (2003) nakrútil tiež množstvo hlavne televíznych dokumentov, a to aj dva o Ukrajine – KOLOČAVA: Sedm dnů ve stejné řece (2019) a príspevok do Ukrajinské čítanky (2015).

Festivaly: MFDF Jihlava 2022, Czech Republic