Priestor pre film

Filmy

Galéria

Zošalieť

O filme

Originálny názov: Zešílet

Distribučná premiéra: 6. 4. 2023

Svetová premiéra: 19. 11. 2022 (MFF The Black Nights Tallin 2022 – súťaž prvých filmov)

Žáner: dráma

Rok výroby: 2022

Čas: 79 min.

Krajina: SR/ČR

Formát: DCP, MP4

Prístupnosť:

Jazyk: slovenský

Námet: Ingrid Hrubaničová

Réžia: Zuzana Piussi

Scenár: Ingrid Hrubaničová

Kamera: Martin Štrba

Strih: Vít Janeček

Hudba: Lucia Piussi

Zvuk: Jan Richtr

Kostýmy: Tatiana Piussi

Dramaturgia: Hedvika Hansalová

Hrajú: Ingrid Hrubaničová (Nadia), Vladimír Zboroň (Vlado), Jaroslava Sisáková (Valika), Daniela Gudabová (druhá susedka), Tatiana Marta Rehúšová (dcéra), Ľudmila Lukačíková Kozmenko (susedka pani Žiačiková), Petr Kalmus (bezdomovec), Peter Bálik (bezdomovec), Róbert Zipser (bezdomovec), Ivan Dianiška (pilot), Ivan Ostrochovský (vydavateľ), Zvonko Lakčević (priateľ vydavateľa), Jozef Tkáč (otec Nadiin), Michal Ďuriš (lekár), Mária Breinerová (opatrovníčka Deáková), Valéria Fürješová (úradníčka Belanová), Lucia Stankovská Fričová (právnička dr. Navrátilová), Karolína Poláková (právnička dr. Baráthová), Vít Bednárik (prechádzajúci vodič), Erika Čisáriková (majiteľka bytu), Ondrej Gubač (prvý maklér), Milan Chalmovský (druhý maklér), Petra Fornayová (kupujúca bytu), Zuzana Kovalčíková (zdravotná sestra), Iveta Baňárová (recepčná) a ďalší.

Producent: Vít Janeček – D1film (CZ), VIRUSfilm (SK)

Koproducent: Michal Mocňák – RUR (CZ)

Distribúcia: Filmtopia / www.filmtopia.sk

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Synopsa

V nádeji na nový život v novom byte nie je človek sám. Sú tu aj susedia.

Prekladateľka Nadia so svojou dcérou nachádza po rozvode novú stabilitu a pokoj, keď konečne získa nový byt. Postupne ale zistí, že susedské vzťahy v dome majú viac než výstredný rozmer. Nadina najbližšia susedka zjavne nie je v poriadku. Nová oáza sa mení na miesto zážitkov, kde sa komédia prelína s nočnou morou a končí groteskným obrazom systému, v ktorom prehliadanie problémov patrí k dôležitej výbave na prežitie. Hraný celovečerní debut renomovanej dokumentaristky Zuzany Piussi inšpirovaný realitou.

Zuzana Piussi svojou tvorbou prináša odvážny a originálny pohľad na javy a dianie v spoločnosti. Okrem iných sú to filmy: Nemoc tretej moci (2011), Krehká identita (2012) a filmy z ostatného obdobia: Obliehanie mesta (2019), ktorý na kremnickom prípade tematizuje všeobecné aspekty zápasu komunít s veľkými ťažobnými zámery a Univerzity a sloboda (2019) o patológiách v priestore univerzít v čase masifikácie a komercionalizácie vzdelania; posledné dva vytvorila spolu s Vítom Janečkom. V rovnakom roku uviedla aj film Ukradnutý štát, ktorý sa snaží odkývať mechanizmy vytvárajúce kauzy a posuny informácií a v roku 2021 dokument Očista o stave justície na Slovensku.