Priestor pre film

Filmy

Galéria

Modrý kaftan

O filme

Slovenský názov: Modrý kaftan

Originálny názov: Le Bleu du caftan

Distribučná premiéra: 25. máj 2023

Žáner: dráma

Rok výroby: 2022

Dĺžka: 122 min.

Krajina pôvodu: Francúzsko, Maroko, Belgicko

Nosiče: DCP, MP4

Prístupnosť:                       

Jazyk: arabsky s českými titulkami

Réžia: Maryam Touzani

Scenár: Maryam Touzani, Nabil Ayouch

Kamera: Virginie Surdej

Hudba: Kristian Eidnes Andersen

Strih: Nicolas Rumpl

Zvuk: Nassim El Mounabbih

Produkcia: Nabil Ayouch

Hrajú: Lubna Azabal, Saleh Bakri, Ayoub Missioui

Distribúcia: Filmtopia / www.filmtopia.sk / FB Filmtopia

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082


Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.

 

Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Synopsa

Marocký obchodík s odevmi je dejiskom nečakaného milostného trojuholníka v subtílnom a krehkom príbehu o rôznych podobách lásky.

Mina a jej manžel Halim prevádzkujú v Maroku obchod s tradičnými odevmi – kaftanmi. Mina sa stará o predaj, Halim kaftany s láskou k tradičnej ručnej výrobe šije. Aby stihli vybaviť všetky objednávky, prijmú mladého učňa. Mina si postupne začína uvedomovať, ako veľmi jeho prítomnosť pôsobí na jej manžela...

Režisérka Maryam Touzani rozpráva svoj príbeh s rovnakou dôslednosťou a láskou, s akou Halim šije svoje kaftany. Jej druhý dlhometrážny film prináša empatický pohľad na v Maroku tabuizovanú tému homosexuality, ale i svojbytnú obhajobu inštitúcie manželstva.

Festival: Cannes 2022 - sekcia Un Certain Regard; cena FIPRESCI 

Maryam Touzani sa narodila v marockom meste Tanger, vyštudovala mediálnu komunikáciu
a žurnalistiku v Londýne. Začínala ako scenáristka a režisérka krátkych filmov a dokumentov. Jej krátky film Quand ils dorment (2011) získal množstvo cien, nasledujúci dokument Sous Ma Peau Vieille patril vzhľadom na tému filmu ženskej prostitúcie k najdiskutovanejším filmom v Maroku.
V roku 2019 mal v sekcii Un Certain Regard na festivale v Cannes premiéru jej celovečerný debut Adam, ktorý bol marockým kandidátom na Oscara. Modrý kaftan, ktorý je jej druhým celovečerným filmom, mal taktiež premiéru v sekcii Un Certain Regard na festivale v Cannes, kde získal cenu filmových novinárov FIPRESCI.