Priestor pre film

Filmy

Galéria

Brutální vedro

O filme

Originálny názov: Brutální vedro

Distribučná premiéra: 28. 9. 2023

Žáner: dráma

Rok výroby: 2023

Čas: 75 min.

Krajina: Česko, Slovensko

Formát: DCP, mp4

Prístupnosť:

Jazyk: čeština

Ocenenia: Zvláštne uznanie poroty v sekcii Proxima na Karlovy Vary International Film Festival

Kamera: Tomáš Uhlík

Zvuk: Václav Kopelec

Strih: Ondřej Nuslauer

Hudba: Jan Tomáš

Réžia a scenár: Albert Hospodářský

Distribúcia: Filmtopia / www.filmtopia.sk / FB Filmtopia

Programovanie filmu: filmtopia@filmtopia.sk; +421 915 222 082

 

Synopsa

Keď civilizácia končí, čo budeš robiť ty?

Vo svete ohrozenom slnečným úlomkom letiacim k Zemi uviazne osemnásťročný chlapec cestou na chatu v neznámom meste. Séria bizarných udalostí ho prinúti postaviť sa svojim najväčším strachom a zmieriť sa s realitou vykĺbeného sveta.

Vincek sa cíti byť ochromený svojou stagnujúcou mladosťou bez jasnej budúcnosti, vo svete, ktorý je ohrozený vesmírnou hrozbou, a hľadá odpovede na základné existenciálne otázky. Kamarát ho presvedčí, aby sa vydal z rozpáleného mesta na chalupu, kde sa pred dusným letom ukrývajú jeho priatelia. To, čo malo byť obyčajnou cestou do prírody, sa zmení na zhustený iniciačný proces. Vincek sa stretáva s násilím aj láskavosťou, čelí rade nečakaných a nepríjemných výziev. Podriadi sa prítomnému okamihu, a nechá svoju mladícku otupenosť rozdrtiť úderom nekontrolovateľnej existencie?

 

Réžia: Albert Hospodářský vyštudoval Střední průmyslovou školu sdělovací techniky - obor filmová a televízna tvorba a rok po maturite bol prijatý na FAMU na katedru dokumentárnej tvorby. Počas štúdia sa začal venovať nielen dokumentárnym, ale aj hraným filmom. Jeden z nich Nekyia: vnitřní portrét básníka Hradeckého, bol zaradený do hlavnej súťaže MFDF v Jihlave. Nekyia je výsledkom svojbytného pokusu o prepojenie metódy hraného filmu a poetického dokumentu. Ďalším krokom k hľadaniu vlastného originálneho autorského jazyka je práve celovečerný film Brutální vedro, ktorého scenár bol podporený Filmovou nadací. Albert Hospodářský je autorom niekoľkých ďalších scenárov k hraným krátkometrážnym a celovečerným filmom – scenár celovečerného filmu Hosté na zemi je podporený Jihomoravským filmovým fondem.