Priestor pre film

O Filmtopii

Čo je Filmtopia?

Filmtopia je distribučná spoločnosť, ktorá vytvára priestor pre kvalitnú filmovú tvorbu. Do kín, filmových klubov, ale aj iných alternatívnych priestorov prináša slovenské i zahraničné filmy, ktoré často otvárajú dôležité spoločenské témy, majú ambíciu byť niečím výnimočné a zároveň  umelecky atraktívne pre slovenských divákov a diváčky. 

Súčasťou Filmtopie je aj projekt Filmtopia online u vás doma, ktorý umožňuje sledovať kvalitné filmy v pohodlí domova, legálne a vo vysokej kvalite. VOD platforma sa pravidelne rozširuje o artové filmy, klasiku, umelecky spracované dokumenty, experimenty aj slovenské filmy.

Aké filmy hľadáme?

Kvalitné autorské hrané, dokumentárne a animované filmy so spoločensko-umeleckým presahom a širokým žánrovým spektrom.

Čo ponúkame?

Vypracovanie distribučného plánu na mieru, propagáciu, stretnutia autorov s diváckym publikom, diskusie, workshopy, programy pre školy aj pre rodiny s deťmi.

Ako vznikla Filmtopia?

Filmtopiu založilo päť subjektov pôsobiacich vo filmovom priestore na Slovensku, ktoré mali záujem zabezpečiť dôstojný priestor pre prezentáciu nekomerčnej kinematografie.

Občianske združenie EEE sa v roku 2011 rozhodlo pre nezávislú, ale systematickú celoslovenskú distribúciu jedného filmového titulu. Išlo o film 80 listov mladého českého režiséra Václava Kadrnku. Následne sa niekoľko nezávislých producentských subjektov (Filmotras s.r.o., MPhilms s.r.o., Peter Kerekes s.r.o. a Punkchart films s.r.o.) rozhodlo podporiť túto aktivitu a vstúpiť s Občianskym združením EEE do spoločného distribučného projektu, ktorý by ďalej rozvíjal spomínané aktivity na systematickejšom a profesionálnejšom základe. 

V roku 2016 sa Filmtopia stala súčasťou medzinárodnej distribučnej platformy KineDok, prostredníctvom ktorej získali autorské dokumenty zo siedmich európskych krajín vrátane Slovenska nových divákov a vytvorili spolu novú kreatívnu platformu pre dokumentárny film a jeho prezentáciu medzi jednotlivými krajinami.

Kto je Filmtopia teraz?

Od roku 2020 prevzala vedenie Filmtopie Silvia Učňová Kapustová, ktorá aj vďaka dlhoročným skúsenostiam v oblasti distribúcie artovej kinematografie ponúkla divákom a diváčkam nové silné slovenské i zahraničné tituly. Naďalej zostala súčasťou Filmtopie aj producentská spoločnosť Punkchart films s.r.o.

V roku 2020, v ktorom pandémia na väčšinu času zavrela kiná, sa distribučnej spoločnosti Filmtopia podarilo priniesť sedem filmov a pokračovať v medzinárodnom projekte Kinedok. Filmtopia priniesla filmy: V SIETI, Sólo, Christo: Chôdza po vode, Proxima, Krajina medu, Staříci a SlužobníciViac ako 2000 projekcií videlo takmer 30 000 divákov. Niektoré filmy podporila Filmtopia diskusiami, workshopmi, programom pre školy aj pre rodiny s deťmi. V rámci nutnej flexibility vytvorila v roku 2020 aj projekt Filmtopia online u vás doma.